Opublikowano

Ghosting z męskiej perspektywy. Dlaczego kobiety znikają?

ghosting co to

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z randkowaniem, to z pewnością natknąłeś się na popularne zjawisko ghostingu. Jest ono powszechne zarówno na etapie pisania z kobietami na aplikacjach randkowych, jak i już podczas etapu spotykania się. Nieważne jak wyglądasz, nieważne jak się zachowasz, ghostingu nie da się uniknąć w stu procentach. Jest to naturalna część procesu randkowania. Dlatego zastanówmy się: na czym polega ghosting, jakie są przyczyny ghostingu mężczyzn przez kobiety oraz jak zareagować na ghosting?

Na czym polega ghosting?

Na początek zastanówmy się: co to ghosting? Ghosting to nagłe urwanie z kimś kontaktu bez żadnego ostrzeżenia i wyjaśniania przyczyn. Zwykle przejawia się on poprzez nieodpisywanie na wiadomości i nieodbieranie telefonów. Jeśli kobieta cię ghostuje, to najczęściej nawet nie wyświetla wiadomości, którą do niej wysłałeś.

Ghosting jest spotykany na każdym etapie randkowania. Może mieć miejsce:

  • w trakcie pisania na Tinderze (czy jakiejkolwiek innej aplikacji randkowej),

  • podczas etapu umawiania się na randki, 

  • po pierwszym pójściu razem do łóżka, 

  • a nawet już w trakcie związku. Ghosting w związku może się pojawić szczególnie wtedy, jeśli to luźna relacja typu FWB.

Ghosting na Tinderze

Zdecydowanie najczęstszym miejscem, w którym występuje zjawisko ghostingu są aplikacje randkowe. Dla wielu kobiet, jak i mężczyzn jest to naturalny sposób zakończenia wymiany wiadomości, jeśli nie mają zamiaru spotkać się z daną osobą. Nic w tym dziwnego – w końcu aplikacje randkowe dają anonimowość i ze zghostowaną osobą nie trzeba się mijać na korytarzu w pracy, czy w kolejce w sklepie. Nie ma więc czynników, które by zniechęcały do ghostingu na Tinderze.

Ghosting na Tinderze może wystąpić w różnych okolicznościach. Czasem pojawia się w trakcie wymiany wiadomości. I to niejednokrotnie w momencie, gdy jesteś święcie przekonany, że rozmowa się klei. Innym razem z ghostingiem na Tinderze mamy do czynienia, gdy zaproponujesz kobiecie spotkanie. Jednak ta nagle po tej propozycji przestaje odpisywać. A bywa i tak, że zostaniesz zghostowany, gdy już jesteście umówieni i wieczorem przed randką chcesz potwierdzić termin, jednak nie otrzymujesz odpowiedzi. W takim przypadku możesz śmiało uznać randkę za odwołaną.

ghosting co to

Ghosting po pierwszej randce

Innym częstym przypadkiem ghostingu jest ghosting po pierwszej randce. Raczej nie ma faceta, który był na pierwszych randkach z więcej, niż dziesięcioma kobietami i chociaż raz nie został zghostowany, gdy odezwał się po spotkaniu. Jeśli jeszcze nigdy nie randkowałeś, albo dopiero zaczynasz, to musisz być na to mentalnie przygotowany. Bycie odrzucanym to naturalna część bycia mężczyzną. O ile nie nazywasz się Ryan Gosling, albo Cristiano Ronaldo, to będziesz częściej przez kobiety odrzucany (czy to w momencie zagadywania, czy to po pierwszej randce) niż akceptowany.

Jeśli kobieta po pierwszej randce zdecyduje, że nie chce kontynuować z tobą znajomości, możliwe są trzy scenariusze w jaki sposób się o tym dowiesz:


  • napiszesz do niej wiadomość po randce i nie otrzymasz na nią żadnej odpowiedzi – to niestety częsty scenariusz, gdy kobieta nie chce się więcej z tobą spotkać,


  • napiszesz do niej wiadomość po randce, a ona odpisze. Następnie wdacie się w rozmowę, jednak gdy tylko zaproponujesz kolejne spotkanie, nie dostaniesz już żadnej odpowiedzi,


  • kobieta szczerze ci napisze, że nie jest zainteresowana.


Jak widzisz, aż dwa z trzech możliwych przypadków, gdy kobieta nie chce spotkać się po pierwszej randce, kończą się ghostingiem. Co sprawia, że to zjawisko jest aż tak powszechne?

ghosting co to

Ghosting vs szczera odpowiedź

Dlaczego kobiety tak często stosują ghosting, zamiast szczerze napisać, że nie chcą kontynuować znajomości? Jest kilka przyczyn.

Po pierwsze – brak odwagi. Jeśli kobieta jest niedojrzała i brakuje jej odwagi, żeby napisać facetowi, że nie chce się spotykać, z pomocą przychodzi jej ghosting. Nie trzeba wówczas nic pisać i tłumaczyć sytuacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Po drugie – niektóre kobiety myślą, że w ten sposób zranią faceta w mniejszym stopniu, niż gdyby miały szczerze napisać o braku chęci dalszego spotykania się. Mimo, że jest dokładnie odwrotnie i to ghosting potrafi bardziej zranić, to część kobiet myśli, że w ten sposób jest bardziej miła.

Po trzecie – wielu facetów to desperaci. Niejedna kobieta ma doświadczenie z przeszłości, gdy chciała być uczciwa i szczerze napisała mężczyźnie, że nie jest zainteresowana kontynuowaniem znajomości. Jednak facet, zamiast po męsku odpisać, że rozumie i na tym zakończyć, zaczął się zachowywać jak klasyczny desperat. Pojawiły się płaczliwe pytania, komentarze, obiecanie świetlanej przyszłości, śniadań do łóżka itp. A czasem, gdy facet zobaczył, że nic nie ugra – obelgi. Wiele kobiet, wiedząc po takim doświadczeniu jakimi desperatami potrafią być niektórzy faceci, woli zastosować ghosting i nie męczyć się z nimi.

Przyczyny ghostingu przed pierwszą randką

Wyjaśniliśmy już sobie dlaczego tak wiele kobiet woli zastosować ghosting, niż szczerze napisać, że nie chce kontynuować wiadomości. Teraz pora zastanowić się co sprawia, że w ogóle kobiety, zamiast chcieć zbudować znajomość z mężczyznami, z którymi piszą, tak często ich ghostują.

Najczęstsze przyczyny ghostingu przed pierwszą randką to:

1. Zbyt długo zwlekałeś z zaproponowaniem spotkania się

Dziesiątki razy widziałem komentarze zdziwionych mężczyzn, że dwa, czy trzy dni pisali z jakąś dziewczyną na Tinderze, a ta nagle przestała odpisywać. Ghostując w ten sposób faceta. Tymczasem dwa dni pisania to o wiele za długo. Jeśli kobieta założyła konto na Tinderze, z myślą żeby kogoś poznać, to zgodzi się na szybko wysuniętą propozycję spotkania. A wręcz tego oczekuje. Jeśli taka kobieta nie może się doczekać propozycji spotkania, to stosuje ghosting. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

2. Przesadziłeś z komplementami

Wbrew temu co powtarzały nam mamy i babcie, komplementowanie nie pomaga w podrywie. A już na pewno nie w trakcie pisania na Tinderze, gdy nawet się nie poznaliście. Dotyczy to szczególnie komplementowania wyglądu. Komplementowanie pokazuje, że za bardzo ci zależy, a to nie jest atrakcyjne. Na aplikacjach randkowych robi tak co drugi facet. Gdyby to działało, to cieszyliby się oni powodzeniem. A czy faktycznie się nim cieszą? Bez żartów.

Więcej na temat tego jak zagadać, żeby kobieta Ci odpisała, napisałem tutaj.

3. Trafiłeś na atencjuszkę

Na aplikacjach randkowych jest sporo kobiet, które nie mają zamiaru z nikim się spotkać. Zwykle decydują się na założenie profilu randkowego z nudów lub dla atencji. Nie da się nic zrobić, żeby się z nimi umówić. Często jednak wchodzą one w rozmowy z mężczyznami. Jest to dla nich rozrywka i dawka atencji. A dla ciebie strata czasu. Bo, gdy pada propozycja spotkania się, stosują ghosting.

Pisanie z takimi kobietami jest bezcelowe. Co robić, żeby nie marnować czasu na atencjuszki? Choćby to, co wspomniałem w punkcie pierwszym – szybko proponować spotkanie się. Tym samym skutecznie odsiewając atencjuszki od normalnych dziewczyn, które chcą kogoś poznać.

4. Zachowałeś się jak desperat

Wielu facetów na aplikacjach randkowych zachowuje się jak desperaci. A to chyba najbardziej nieatrakcyjna niefizyczna cecha jaką mężczyzna może posiadać. Desperackie zachowania mogą przejawiać się na różne sposoby. Jednym z nich jest już wspomniane komplementowanie. Innym razem będzie to pisanie, że szukasz żony, albo, że będziesz traktował kobietę jak księżniczkę. Lub odpisywanie na każdą jej wiadomość po minucie, gdy sam musisz czekać na odpowiedź po kilka godzin. Są też beznadziejne przypadki, gdy facet dosłownie przeprasza dziewczynę, że pisze… Przykłady można mnożyć.

A stara prawda mówi, że kobiety chcą być z mężczyznami, których pożądają inne kobiety. Jeśli więc zachowujesz się jak desperat, pokazujesz, że z pewnością nie jesteś jednym z nich. Dlatego nawet jeśli dotychczas nie cieszyłeś się powodzeniem, to pora zakończyć wszelkie desperackie zachowania. Bo one, prędzej czy później, kończą się ghostingiem. Albo gorzej – friendzonem.

5. Spora konkurencja

Na aplikacjach randkowych panuje spora konkurencja wśród facetów i przeciętna kobieta cieszy się większym zainteresowaniem, niż przeciętny mężczyzna. Zresztą poza aplikacjami randkowymi też tak jest. Czasem możesz zrobić wszystko dobrze, ale i tak zostaniesz zghostowany. Bo na przykład inny mężczyzna spodobał się bardziej dziewczynie, z którą pisałeś. Taka kolej rzeczy – czasem to bardziej spodobasz się ty, czasem ktoś inny. Ale nie musisz obserwować tego z założonymi rękami – zawsze możesz zwiększyć swoje szanse poprzez stworzenie atrakcyjnego profilu. Na przykład robiąc dobre zdjęcia.

6. Zbyt odległy termin randki

Inną przyczyną ghostingu przed pierwszą randką może być zbyt odległy termin spotkania. Musisz wiedzieć, że na Tinderze i innych aplikacjach randkowych, czas gra na twoją niekorzyść. Im późniejszy termin randki, tym większe ryzyko, że nie dojdzie ona do skutku. Jeśli umówiłeś się za większy okres, niż tydzień, to bardziej prawdopodobne jest, że tej randki nie będzie, niż że do niej dojdzie. W takim przypadku, gdy odezwiesz się do dziewczyny przed randką, choćby po to, żeby potwierdzić termin, często będziesz miał do czynienia z jednym z dwóch scenariuszy. Albo kobieta odwoła tę randkę, podając jakąś wymówkę. Albo zwyczajnie zastosuje ghosting. Jeśli więc nie chcesz, żeby kobiety ghostowały cię przed pierwszą randką, w miarę możliwości umawiaj się na wcześniejsze terminy.

ghosting przyczyny

Jak zareagować na ghosting?

Jak reagować na ghosting? Na pewno nie przez oszukiwanie się, że może dziewczyna nie przeczytała twojej wiadomości i zasypywanie jej kolejnymi. To nic nie da, kobieta z pewnością przeczytała twoją wiadomość, jednak z jakiegoś powodu cię zghostowała. Lepiej jest przejść nad tym do porządku dziennego, to nie jest koniec świata. Nie ma co również robić sobie nadziei, że może uda ci się ją jakoś przekonać do odnowienia kontaktu. Próby przekonania dziewczyny do siebie, gdy zostałeś zghostowany, zmniejszają szanse do zera, że dziewczyna się kiedyś odezwie.

Jednak jeśli zostałeś zghostowany, warto zastanowić się, czy nie przejawiałeś jakichś zachowań, które mogły ją pchnąć do zghostowania cię i wyciągnąć lekcję na przyszłość. Tak, żeby przy kolejnych okazjach mieć lepszą efektywność z kobietami. W większości przypadków, gdy kobieta stosuje ghosting jest tak, że to mężczyzna w jakiś sposób ją do tego pchnął. Być może zachowywał się jak desperat, a może ciągnął rozmowę w nieskończoność, zamiast zaproponować randkę. Powody mogą być różne.

Jednak nie zawsze przyczyna ghostingu będzie leżała w tobie. Czasem po prostu jakiś facet spodoba jej się bardziej, innym razem trafisz na atencjuszke, a zdarzają się i przypadki, gdy kobieta godzi się z byłym i do niego wraca. Kończąc wszelkie kontakty z innymi mężczyznami ghostingiem.

Oprócz przeanalizowania, czy w jakiś sposób nie dałeś kobiecie powodu do ghostingu, możesz również zadbać o to, żeby mieć inne opcje wśród kobiet. Nie musisz pisać, czy randkować z jedną dziewczyną. Może być ich wiele. Często jedyną rzeczą, która sprawia, że ghosting jest bolesny jest właśnie brak innych opcji. Ghosting ze strony jedynej kobiety, z którą udało ci się nawiązać jakiś kontakt i na przykład umówić na randkę, potrafi zaboleć. Jednak, gdy będziesz miał więcej opcji, zobaczysz, że bycie zghostowanym to nic strasznego. A przy okazji, utrzymując kontakt z więcej niż jedną kobietą, wzrośnie twoja pewność siebie. A to sprawi, że będziesz mniej skory do przejawiania zachowań, które mogą spowodować ghosting ze strony kobiety.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak mieć więcej opcji i bez problemu umawiać się z kobietami przez aplikacje randkowe, zachęcam Cię do zapoznania się z moim Poradnikiem Podrywania Przez Tindera.