Opublikowano

Niski testosteron w młodym wieku? Jak zwiększyć naturalnie?

niski testosteron w młodym wieku

Kiedy słyszymy o niskim poziomie testosteronu, zwykle myślimy, że problem ten dotyczy starszych mężczyzn. Jednak niski testosteron w młodym wieku to coraz powszechniejsza przypadłość. Dotyczy to nawet osób przed trzydziestką. A to bardzo niedobrze – hormon ten jest kluczowy dla każdego faceta, a już szczególnie młodego, gdy potrzeba dużo energii i motywacji do działania. Dlatego omówmy sobie: co powoduje niski testosteron u młodego mężczyzny, z jakimi objawami się to wiąże oraz jak zwiększyć poziom testosteronu w naturalny sposób?

Niski testosteron w młodym wieku

Testosteron to bardzo ważny hormon dla jakości życia mężczyzny. I to na wielu płaszczyznach. Dlatego każdy facet, któremu zależy na dobrym zdrowiu i satysfakcjonującym życiu, powinien regularnie badać swój poziom testosteronu. Niezależnie od swojego wieku.

Lekarze jako normę testosteronu całkowitego u mężczyzn podają przedział 260-1000 ng/dL. Ale nie oszukujmy się – znajdowanie się blisko dolnej normy jest dobre dla siedemdziesięciolatka. Jako młody mężczyzna powinieneś być bliżej górnej granicy. Sam nie zaakceptowałbym u siebie niższego poziomu niż 700 i zacząłbym się zastanawiać jak zwiększyć poziom testosteronu w naturalny sposób.

Jeśli więc zauważasz u siebie niepokojące objawy jak ciągłe zmęczenie, niskie libido, złe samopoczucie i inne, nie lekceważ tego i skonsultuj się z lekarzem. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale z pewnością jedną z nich może być niski poziom testosteronu, więc zdecydowanie warto go zbadać.

Niski poziom testosteronu u młodego mężczyzny - objawy

Jak objawia się niski poziom testosteronu? Niezależnie od wieku wygląda to podobnie. Oczywiście sztandarowymi objawami są te związane z życiem seksualnym, ale negatywnych skutków jest znacznie więcej.

Objawy niskiego poziomu testosteronu to:

  • niskie libido,

  • zaburzenia wzwodu,

  • rzadkie lub całkowity brak spontanicznych erekcji,

  • utrata siły i masy mięśniowej,

  • gorsza jakość snu,

  • uczucie zmęczenia i spadek energii oraz motywacji do działania,

  • pogorszenie sprawności intelektualnej,

  • wahania nastroju,

  • otyłość,

  • ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutkowego, co powoduje powstanie piersi.

niski testosteron w młodym wieku

Jak zwiększyć poziom testosteronu w naturalny sposób?

Jeśli zbadasz poziom testosteronu i okaże się, że masz go, przykładowo zaledwie 300, czy 400 jednostek, to nie licz na to, że lekarz przepisze ci coś konkretnego. Mieścisz się w normie, w związku z czym nie otrzymasz w tym przypadku pomocy medycznej. Tłumaczenia, że przecież jesteś za młody, żeby ten hormon był na tak niskim poziomie nie pomogą.

Ale nie oznacza to, że powinieneś akceptować u siebie tak niski testosteron w młodym wieku. Możesz zwiększyć jego poziom w naturalny sposób. Istnieje na to wiele sprawdzonych metod.

Jak zwiększyć poziom testosteronu w naturalny sposób?

1. Uprawiaj ćwiczenia siłowe

Ćwiczenia fizyczne to doskonały sposób na utrzymanie dobrego zdrowia przez większość życia. Potwierdzoną metodą na wzrost poziomu testosteronu są ćwiczenia z obciążeniem. Mogą to być ciężary, bądź korzystanie z własnej masy ciała, robiąc na przykład pompki, czy podciągnięcia. Czynności takie jak bieganie również są pomocne, ale nie dają takiego efektu jak podnoszenie ciężarów.

Ćwicząc przynajmniej dwa razy w tygodniu z pewnością wyraźnie podniesiesz swój poziom testosteronu. A oprócz tego będziesz zdrowszy, zyskasz mięśnie, zrzucisz zbędne kilogramy i poprawisz swoją sylwetkę.

2. Zminimalizuj poziom stresu

Kolejną sprawdzoną metodą na niski testosteron w młodym wieku jest zmniejszenie poziomu stresu. Doświadczając go, w twoim organizmie pojawia się kortyzol, co z kolei negatywnie wpływa na ilość testosteronu. Z kolei nie stresując się, poziom kortyzolu spada, a testosteronu rośnie.

Oprócz tego warto również pamiętać, że duży poziom odczuwanego stresu powoduje bardzo wiele innych negatywnych skutków zdrowotnych i również dlatego należy go unikać.

3. Śpij odpowiednio długo

Spanie przez odpowiednią liczbę godzin jest bardzo ważne dla twojego zdrowia i ma również duży wpływ na prawidłowy poziom testosteronu. Zbyt krótki sen może być przyczyną niskiego testosteronu w młodym wieku.

Każdy człowiek potrzebuje innej długości snu, jednak większość odczuwa potrzebę spania przez siedem do dziewięciu godzin na noc. Zapewne wiesz po ilu godzinach czujesz się komfortowo. Uczyń więc z tego priorytet i postaraj się każdej nocy spać przez odpowiednią liczbę godzin.

4. Dobrze się odżywiaj

Zła dieta ma wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia, w tym na prawidłowy poziom testosteronu u młodego mężczyzny. Dlatego ogranicz spożywanie niezdrowych produktów. Odpowiednia dieta powinna zawierać zbalansowaną ilość tłuszczów, białka i węglowodanów.

Dobrze odżywiony organizm odwdzięczy się zwiększoną produkcją testosteronu.

5. Zadbaj o odpowiedni poziom witaminy D

Witamina D jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Jej długotrwały niedobór został powiązany z wieloma poważnymi chorobami. Może mieć on także negatywny wpływ na niski poziom testosteronu u młodego mężczyzny.

Dlatego warto raz na jakiś czas zbadać poziom witaminy D. W przypadku niedoboru lekarz, w zależności od skali problemu, zdecyduje, czy należy rozpocząć suplementację, czy wystarczą spacery na słońcu.

6. Utrzymuj odpowiednią masę ciała

Zbyt duża masa ciała wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Otyłość zaburza między innymi gospodarkę hormonalną w organizmie. Konsekwencją pojawienia się zbędnych kilogramów jest spadek testosteronu. Dodatkowo u otyłych mężczyzn wzrasta poziom estrogenu, czyli żeńskiego hormonu. Może to skutkować ginekomastią. Z kolei schudnięcie reguluje gospodarkę hormonalną i pozytywnie wpływa na zwiększenie poziomu testosteronu w naturalny sposób.

Na szczęście w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała pomagają wyżej wymienione metody, czyli regularne ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta.

7. Regularnie uprawiaj seks

Chociaż niski poziom testosteronu redukuje libido i utrudnia odbycie stosunku przez problemy z erekcją, to rozpoczęcie regularnego współżycia zwiększa poziom testosteronu. Organizm wówczas czuje, że ma go po co produkować.

Oczywiście nie zawsze jest to tak proste, bo możesz nie mieć partnerki. W takim wypadku dobrym pierwszym krokiem na znalezienie jej może być skorzystanie z mojego Poradnika Randkowania przez Tindera.

8. Unikaj alkoholu i narkotyków

Zwiększenie poziomu testosteronu wymaga dokonania zmian w stylu życia. Jeśli spożywasz alkohol lub zażywasz narkotyki, to negatywnie wpływasz na produkcję testosteronu w swoim organizmie. Oczywiście jedno, czy dwa piwa w tygodniu nie powinny stanowić problemu, ale większa ilość już tak. Dlatego jeśli zależy ci na prawidłowym poziomie testosteronu, przestań je spożywać lub chociaż mocno ogranicz

Niski testosteron w młodym wieku - podsumowanie

Jeśli chcesz odnosić sukcesy zawodowe, czuć motywację do działania, mieć ostry umysł, utrzymywać satysfakcjonujące relacje z kobietami, to musisz dbać o utrzymanie poziomu testosteronu na wysokim poziomie. Niski testosteron w młodym wieku to bardzo duży problem. Powinien być on na wysokim poziomie, zwłaszcza, gdy człowiek jest młody, bo to wtedy kładzie się podwaliny pod resztę życia. A do tego potrzeba dużych pokładów energii, sprawnego umysłu i motywacji do działania. Jak więc widać, testosteron nie odpowiada tylko za satysfakcjonujące życie seksualne, ale ma znacznie większe znaczenie. Z tego powodu warto regularnie monitorować jego poziom i prowadzić zdrowy tryb życia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak bez problemu umawiać się z kobietami przez aplikacje randkowe, zachęcam Cię do zapoznania się z moim Poradnikiem Podrywania Przez Tindera.